Srovnávací analýza jako součást obhajoby titulu Ekoškola na Gymnáziu Chotěboř
Naše škola se v letošním školním roce snaží obhájit prestižní mezinárodní titul Ekoškola a jedním z kroků je ohlédnout se až do roku 2012, kdy jsme se poprvé začali pokoušet o zisk tohoto titulu.
 V posledních dvou letech jsme se snažili snížit spotřebu vody, energií, množství odpadů a vylepšit prostředí školy. Ve většině případů se naše snaha povedla. Spotřeba vody se neustále snižuje a nyní se pohybuje kolem 11 litrů na osobu a den a to hlavně díky výměně starých vodovodních baterií za nové pákové s perlátory, díky zavedení dvojího splachování na WC a také díky naší osvětě mezi studenty i nálepkám „Zastav vodu!“ u každého kohoutku. Moderní izolace ve spojení se správným větráním a regulací teploty ve třídách umožňuje snižovat spotřebu energií, stejně jako nálepky „Zhasni!“ u všech vypínačů. Třídíme více druhů odpadů jako např. víčka od PET lahví nebo tonery a cartridge pro charitativní účely. Třídění a sběr mobilů a hliníku se rozšířil i do Informačního centra Chotěboř. Stále zdokonalovaná přírodní učebna s geoparkem se nyní nepoužívá jen k výuce biologie, ale také třeba v hodinách výtvarné výchovy, nebo slouží jako místo pro výuku žáků z jiných škol, stejně jako široké veřejnosti při různých akcích.
Díky dotazníkům, které Ekotým vytvořil a rozdal studentům na začátku školního roku jsme zjistili, jak jsou studenti spokojeni s výzdobou a vybavením školy, jaká mají přání a stížnosti. Škola vybavila posilovnu novými stroji a začala s rekonstrukcí školní knihovny tak, aby mohla lépe sloužit všem studentům.  Ve škole je možné se připojit na wifi, každý student má zcela novou skříňku na svoje věci. Nápojové automaty a automaty na sladkosti nahradil výborně fungující bufet s milou paní prodavačkou.
I přes veškeré snažení nejsou ještě některé problémy vyřešeny: za topením nejsou zabudovány izolační desky, nemáme kompostér, stále nepoužíváme v tiskárnách a kopírkách recyklovaný papír atd. Všechny tyto nedostatky se budeme samozřejmě snažit vyřešit, i když důležité je zejména neustále udržovat naše „silné stránky“ a předávat zásady ekologického způsobu života i nově příchozím studentům.
 
Za Ekotým Gymnázia Chotěboř
Jan Venc, kvinta
Populární příspěvky z tohoto blogu

Vyrobte si domeček pro žáby

Hromada kamení

Zlatý list – pro studenty chotěbořského gymnázia letos v kraji dokonce „dvakrát zlatý“!

OCENĚNÍ EKOTÝMU

Spolupráce AOPK ČR s chotěbořským gymnáziem pomáhá přírodě i ekologickému vzdělávání studentů